Szczepionki przeciw HPV – zdrowie, czy zamach na ludzkie życie?

Szczepionka przeciw HPV w Polsce zyskuje coraz większą popularność, istnieje również prawdopodobieństwo wprowadzenia obowiązku szczepienia dziewcząt szczepionką Silgard i dofinansowanie jej ze strony NFZ. Wraz z popularnością szczepionki rośnie fala jej przeciwników oraz oskarżenia, mówiące o szkodliwości szczepionki i wywoływania przez nią poważnych skutków ubocznych, jak i zgonów.

Szczepionka Silgard jest to szczepionka przeciw HPV typu 6, 11, 16, 18, natomiast HPV jest to powszechnie występujący wirus brodawczaka ludzkiego, który wywołuje m. in. zmiany brodawkowe na narządach płciowych, a także raka szyjki macicy. Są to bardzo okrojone informacje, jednak wystarczające do rozeznania w sytuacji.
W 2007 r. w kanadyjskiej prowincji Ontario rozpoczęto powszechne szczepienie dziewcząt w wieku 13 lat przeciwko HPV. Rozprowadzono 691 994 dawki HPV-4, po których zgłoszono 133 podejrzeń nieporządanych odczynów poszczepiennych. Nie odnotowano żadnych poważnych działań nieporządanych, nie licząc 2 przypadków reakcji anafilaktycznej i drgawek, 1 przypadku małopłytkowości i 1 zgonu. Zgon po szczepionce wydaje się bardzo niepokojący, jednak po dokładniejszych badaniach odkryto, że prawdziwym powodem zgonu była nierozpoznana wcześniej choroba serca. Zgłoszone przypadki reakcji anafilaktycznej nie spełniały kryteriów anafilaksji ustalonych przez Brighton Collaboration.
Zostało wykonanych wiele badań w kierunku bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki, a jej bezpieczeństwo potwierdziły: Amerykańska Akademia Pediatrii, Europejska Agencja ds. Leków, Fundacja MSD, Kanadyjski System Nadzoru Nad NOP. Ministerstwo Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontrologii Chorób również rekomendują szczepionkę.

Długoterminowa skuteczność szczepionki została udowodniona dzięki badaniom przeprowadzonym w Danii, Islandii, Norwegii i Szwecji. 2084 kobietom podano trójdawkową szczepionkę oraz obserwowano łączną częstotliwość występowania neoplazji szyjki macicy (CIN2, CIN3), raka gruczołowego przedinwazyjnego (AIS) oraz raka szyjki macicy powiązanego z HPV16 i HPV18. Porównywano występowanie CIN2+ u kobiet po szczepionce z statystycznymi danymi w zapisie historycznym. Po pierwszych dwunastu latach nie zaobserwowano żadnego przełomowego przypadku HPV16, HPV18 oraz CIN2. Ustalono, że skuteczność szczepionki wynosi 90% przez przynajmniej pierwsze 10 lat. Wykazano tendencję do utrzymania efektywności szczepionki przez kolejne lata.

Obecność HPV drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Na przykład HPV16 zwiększa ryzyko o 434 razy. Dla porównania palenie papierosów podnosi ryzyko zachorowania na raka płuc o 12 razy, a wystąpienie w rodzinie osoby z rakiem piersi zwiększa ryzyko dwukrotnie.
Informacje o poważnych zagrożeniach ze strony szczepionki są nieprawdziwe, a rodzice wierzący w nie są ofiarą manipulacji. Szczepionki ochronne podlegają bardzo ścisłej procedurze oceny bezpieczeństwa tak samo jak inne leki.
Szczepienia przeciw temu wirusowi nie są obowiązkowe jednak są rekomendowane przez takich lekarzy jak :prof. dr hab. n. med. Janusz Bohosiewicz Konsultant Krajowu ds. Chirurgii Dziecięcej, Jolanta Kolanko Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach, Konsultant Wojewódzki Wojewody Pomorskiego w dziedzine ginekologii onkologicznej Dr hab. n. med. Dariusz Wydra.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.